Czy oddając się swoim codziennym obowiązkom częściej myślisz o życiu innych ludzi aniżeli swoim własnym? Brzmi trochę dziwnie ale wielu z nas na to cierpi. Uwielbiamy się porównywać, a właściwie ciągle to robimy. Myślimy o naszych stanowiskach pracy, a następnie o innych patrząc kto z nas ma fajniejszą nazwę. Myślimy o pieniądzach by zobaczyć kto ma ich więcej. Przyglądamy się życiu innych zapominając o naszym własnym. W tym materialnym społeczeństwie, w którym jesteśmy w ciągłym biegu rzeczy materialne przejmują coraz większą kontrolę nad naszym losem.

W ten sposób wciskamy się w specjalnie przygotowane tory startowe i bierzemy udział w wyścigu szczurów, gdzie przetrwanie najsilniejszych staje się najważniejszą regułą.

Może warto byłoby spróbować wyjść z tego schematu?

Życie to nie wyścig. To poszukiwanie szczęścia, spełnienia, wewnętrznego spokoju aby osiągnąć swój ostateczny los. Łatwo nie jest łatwe ale zawsze można spróbować i metodą małych kroków zmienić podejście charakteryzujące większość dookoła.

1 Twój los jest w Twoich rękach

Często ubolewamy że nie jesteśmy obecnie w miejscu, w którym byśmy bardzo chcieli. Zamiast tego siedzimy w pracy bądź co gorsza w domu przed telewizorem. Przywołujemy obraz ludzi, którzy w danej chwili robią coś fascynującego i pogłębiamy swój depresyjny stan. Zamiast bujać w obłokach opanuj myśli i weź sprawy w swoje ręce. Bądź obecny Tu i Teraz. Wyeliminuj zakłócenia i podążaj swoją ścieżką nie oglądając się na innych.

2 Pieniądze

Wszyscy chcemy pieniędzy, wszyscy ich potrzebujemy. Łatwo jest porównać kto ma ich więcej i zobaczyć kto jest bogatszy. Jako autorowi tych słów pozwól mi przypomnieć sobie że „za pieniądze szczęścia nie kupisz”. Cały sprzęt, najnowsze gadżety cieszą tylko przez chwilę. Jaka to przyjemność wykorzystywać ich potencjał w pojedynkę? „Szastających” kasą na prawo i lewo nigdzie chyba nie brakuje. Co z tego skoro prawdziwa przyjaźń nie jest na sprzedaż ? Pieniądze są bardzo ważne ale nie na tyle żeby gonić za nimi za wszelką cenę. Pamiętaj że one zawsze będą do Ciebie przychodziły tak długo jak jesteś szczęśliwy i robisz to co kochasz. Doceniaj inne niesamowite rzeczy, które masz w życiu jak przyjaciół, rodzinę i pamiętaj że oni są z Tobą nie dla stanu Twojego konta ale dlatego jakim jesteś człowiekiem.

3 Praca

W tej konkurencji najwięcej punktów zdobywa ten kto ma najlepsze stanowisko. Czy słusznie ? Prawdopodobnie masz mnóstwo znajomych, którzy zarabiają więcej bądź mają do wykonania ważniejsze obowiązki. Niebezpiecznie jednak twierdzić że są lepsi od Ciebie. Ilekroć słyszę o takich ludziach zadaję sobie pytanie ile godzin tygodniowo musieli poświęcić na taką pracę i czy rzeczywiście są do końca spełnieni i szczęśliwi. Zapewne zarabiają dużo pieniędzy ale często nie mają nawet czasu aby cieszyć się ich wydawaniem. Nie wspominam już o braku czasu dla rodziny i przyjaciół.

Przestań się o to martwić. Znajdź zajęcie, która Cię fascynuje. Jeśli nie jest to do końca możliwe poświęcaj mu tyle czasu ile to konieczne. Resztę przeznaczaj na rozwijanie swych pasji. To chyba uczciwe postawienie sprawy. Życie jest za krótkie aby spędzić je w pracy!

4 Popularność

Jestem pewien że nie raz spotkałeś w swoim otoczeniu osoby „popularne”, z którymi każdy chciał rozmawiać i wciąż przebywać w ich towarzystwie. Czy czujesz się przez to samotny, wyobcowany bądź przeciętny? Nie powinieneś!

Najważniejsza jest „jakość” relacji z Twoimi przyjaciółmi!

Osoby „popularne” które rzeczywiście widzą potrzebę pokazania że mają mnóstwo znajomych bywają często bardzo niebezpieczne. Uważają że nie są dostatecznie dobre i wciąż potrzebują innych aby to potwierdzać. Opiera się to głównie na powierzchownych wartościach takich jak wygląd lub pieniądze. Taka relacja z góry skazana jest na porażkę. Ocenianie siebie pod kątem popularności to błąd. Daj sobie odrobinę prywatności. Pamiętaj że lepszy jeden, prawdziwy przyjaciel niż całe mnóstwo „pseudo” znajomych.

5 Życie w ogóle

Jeśli czujesz że nie wszystko jest takie jak byś chciał najprawdopodobniej starasz się być kimś innym. Cóż, szkoda że nie można przełączać się pomiędzy życiami i zobaczyć jak to jest być w innej „skórze”

Pamiętaj, że to jest Twoje życie. Składa się ono z unikalnych cech, doświadczeń i wspomnień, które posiadasz. Jesteś jedną wielką indywidualnością spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Wiem że czasami bywa ciężko, przychodzą chwile zwątpienia i wszystko Nas przerasta ale … bądź cierpliwy.

Jesteś stworzony do rzeczy wielkich, bądź szczęśliwy i baw się życiem, a Twoja wielkość przyjdzie!

Previous post

Rework - dekalog nowoczesnego biznesu?

Next post

Welcome to Tabata

The Author

Filip

Filip

5 komentarzy

 1. Marzec 27, 2015 at 6:23 pm — Odpowiedz

  🙂

 2. Bardzo mądry i motywujący wpis. Zazdroszczę, bo bardzo chciałabym zastosować te wszystkie rady w swoim życiu, bo tak – nieustannie porównuję się z innymi, co bardzo przeszkadza cieszyć mi się swoim życiem… Pozdrawiam, życzę sukcesów i wesołych Świąt 🙂 http://olamabloga24.blogspot.com

  • Marzec 21, 2016 at 5:31 pm — Odpowiedz

   Dzięki za miłe słowa. Nad wszystkim można popracować, wystarczy odrobina chęci i prawidłowo sformułowany cel. Tobie również wesołych Świąt 🙂

 3. Marzec 21, 2016 at 1:45 pm — Odpowiedz

  Mam wrażenie, że porównywanie się jest charakterystyczne dla polaków 😉

  • Marzec 21, 2016 at 5:29 pm — Odpowiedz

   Myślę, że dominującą cechą dużej części Polaków jest zawiść i zazdrość. Co więcej, podchodzą do czyichś „sukcesów” dość niechętnie, a awans społeczny drugiej osoby oznacza dla nich degradację.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.